Aktualności

Ogromny sukces Zosi Marcinek

Ogromny sukces Zosi Marcinek

5 kwietnia w piątek tuż przed końcem lekcji, z Instytutu Pamięci Narodowej przyszła wielka wiadomość. Zofia Marcinek z klasy III Gimnazjum, która w tym czasie zdobywała sukcesy sportowe została wyróżniona w prestiżowym konkursie historycznym organizowanym przez IPN.

III edycja konkursu „Sztafeta pamięci. Losy mojej rodziny w czasie II wojny światowej” polegała na spisaniu wspomnień członka swojej rodziny w latach 1939 – 1945. Bezpośrednim świadkiem tych wydarzeń był śp. Antoni Marcinek – dziadek Zosi. Pan Antoni to człowiek, który był znany wszystkim Bukówczanom. Zawsze otwarty, życzliwy, ciepły, człowiek głębokiej wiary i wielki patriota. Również ojciec p. Antoniego w czasie okupacji hitlerowskiej cudem uniknął egzekucji we Włoszakowicach 21.10.1939 r.
Konkurs podzielony był na dwie grupy wiekowe; uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów ze szkołami średnimi. Tym większy sukces i duma dla społeczności szkolnej, że Zosia jako jedyna gimnazjalistka została wyróżniona w swojej grupie wiekowej i jako jedyna z tak małej szkoły wiejskiej jak nasza. Opiekunem naukowym był nauczyciel historii i wos p. Kamil Kutny. Poniżej wyniki:


I miejsce – Justyna Patysiak - Patriotyzm – nasz chleb powszedni; ZSE w Kaliszu, opiekun Dominika Pawlikowska

II miejsce – Magdalena Szukalska - Razem przetrwamy wszystko; I LO w Kościanie, opiekun Joanna Głowacka-Wieczorek

III miejsce – Julia Karcz - Trzy pokolenia pamięci; I LO w Jarocinie, opiekun Iwona Pietras

III miejsce – Kornel Lewandowski - Historia rodzin Ołtarzewskich i Wyremblewskich podczas II wojny światowej; I LO w Jarocinie, opiekun Danuta Durczak-Karlińska

Wyróżnienie – Zofia Marcinek - Wspomnienia Antoniego Marcinka z Bukówca Górnego; Szkoła Podstawowa im. ks. Teodora Kurpisza w Bukówcu Górnym (III klasa Gimnazjum), opiekun Kamil Kutny

Słów kilka należy wspomnieć o nagrodzie. Oprócz samego prestiżu konkursu nagrodą główną jest 10 dniowy wyjazd do Niemiec – Austrii – Włoch, gdzie punktem kulminacyjnym będzie udział w głównych uroczystościach państwowych na polskim cmentarzu wojskowym na Monte Cassino w maju 2019 r. z udziałem Prezydenta RP.

Poniżej praca Zosi (w przypadku niepoprawnego wyświetlania proszę nacisnąć klawisz funkcyjny F5):

© 2017 SP Bukówiec Górny. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Odwiedza nas 815 gości oraz 0 użytkowników.