Aktualności

Wycieczka do piekarni

W czwartek, 28.09.2017 r. uczniowie klasy III z wychowawczynią Wiolettą Zając udali się z wizytą do miejscowej piekarni. Dzięki uprzejmości właścicieli państwa Magdaleny i Rafała Paulów mogliśmy zobaczyć piekarnię od zaplecza. Celem naszej wizyty było poznanie zawodu piekarza, zobaczenie urządzeń i maszyn do produkcji ciasta oraz zapoznanie się z etapami powstawania pieczywa.

Na początku wszyscy uczniowie przyglądali się, jak wyrabia się ciasto na pieczywo, a ciekawi smaków, nawet mogli je spróbować. W trakcie wzrostu ciasta, właściciel zapoznawał dzieci z różnymi, dużymi mikserami, maszyną do wyrabiania ciasta, dzielarką do bułek, urządzeniem do krojenia chleba. Później każdy uczeń samodzielnie formował ciasto na bułki, chałki, chlebki i rogale, posypywał je sezamem lub makiem, po to, by w końcu ułożyć je na blasze. Oczywiście właściciele cały czas nadzorowali pracę dzieci i  pomagali w tworzeniu ciekawych wzorów pieczywa. Następnie pan Paul włożył blachy z pieczywem do pieca.

W czasie oczekiwania za wypiekami wszyscy zostali poczęstowani pączkami i sokiem. Następnie dzieci zadawały pytania panu piekarzowi i każdy otrzymał wyczerpującą odpowiedź. Wreszcie nadszedł czas, kiedy uczniowie zobaczyli swoje gotowe wypieki. Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem, jak od etapu ciasta, poprzez kolejne działania powstało smaczne pieczywo. Każdy uczeń zabrał swoje wyroby do szkoły, aby móc zjeść wyjątkowe śniadanie. Niektórzy zabrali je również do domów, by pochwalić się swoimi zdolnościami piekarskimi.

Bardzo serdecznie dziękujemy państwu Paulom za umożliwienie nam realizacji ciekawych zajęć, za miłe przyjęcie i za pyszny poczęstunek. Dzięki interesującej i praktycznej lekcji wszyscy uświadomili sobie, jak trudna jest praca piekarza i jak jest potrzebna nam wszystkim.

Komentowanie tego artykułu jest już niedostępne.

© 2017 SP Bukówiec Górny. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Odwiedza nas 114 gości oraz 0 użytkowników.