Aktualności

Wielkopolskie tradycje świąteczne i karnawałowe 2015

Taki tytuł nosiła kolejna impreza Wielkopolskiej Lokalnej Grupy Działania Kraina Lasów i Jezior w Lesznie. Minął już szał świątecznych przygotowań, iluminacji, dekoracji... Święto Matki Boskiej Gromnicznej to tradycyjnie koniec śpiewania kolęd, koniec choinek - chociaż nie hucznych zabaw, bo karnawał przecież trwa!

I właśnie teraz, gdy opadły emocje świąteczne, przypomniano  stare, tradycyjne sposoby przygotowań do świąt, gody, karnawał,  aż w końcu podkoziołek czyli zabawę w mięsopusty (wtorek przed Popielcem). Również czasy, kiedy  to w adwencie chodziły gwiozdory, gwiozdki i diabły, kiedy chodzili kolędnicy z gwiazdą, gdy przed świętami dom wypełniał zapach pieczonych pierników, a w mięsopusty zapach smażonych chruścików i pączków. 

Wszystko to przypomniały zespoły:  Borkowiacy z Borku, Zespół Regionalny im. A. Markiewicz, Szkolny Zespół Regionalny i kapela Miglance z Bukówca Górnego. W wykonaniu kapeli dudziarskiej Manugi usłyszeliśmy  polskie kolędy, zaś gościnnie występujący zespół Galicjanie wprowadził  nas w czarowną atmosferę karnawałowych bali –  starych walców i polek. Nasz Szkolny Zespół Regionalny przygotował specjalnie na tę imprezę obrzęd „Podkoziołek” oraz chodzenie z szopką.

Był też inne atrakcje – zabawy dla dzieci, pieczenie pierników, smażenie pączków i chruścików, również przejażdżki końmi oraz ... kąpiel morsów. Dzięki nieodgadnionym zbiorom p. Janusza Skrzypczaka będzie też można było  zobaczyć na jakim sprzęcie narciarskim śmigali po stokach nasi dziadkowie i na jakich łyżwach jeździliśmy 50 lat czy 100 lat temu. Były też prawdziwe dzigacze!

Atrakcji nie zabrakło, a wszystko odbyło się w zimowej scenerii Boszkowa (konkretnie w Ośrodku Wypoczynkowym „Sadyba” przy ulicy Starkowskiej),  w sobotnie popołudnie 7 lutego. 

 

 

 

© 2017 SP Bukówiec Górny. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Odwiedza nas 1909 gości oraz 0 użytkowników.