Aktualności

„Każda dobra dusza jest jako ta świeca, która sama się spala, a innym przyświeca...”

            W tym roku szkolnym niezwykle ważną uroczystość, jaką jest Dzień Patrona – księdza Teodora Kurpisza, obchodziliśmy 5 grudnia.

            Tradycyjnie ten dzień rozpoczął się mszą świętą w kościele p.w. św. Marcina, odprawioną przez ks. Marka Kanteckiego, w której uczestniczyła cała społeczność szkolna. Następnie wszyscy przemaszerowali do sali WDK, gdzie najpierw uczniowie klasy VI zaprezentowali sylwetkę patrona szkoły. Prezentacji towarzyszył występ Chóru Szkolnego. Potem głos zabrali wyjątkowi goście – siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny. Zgromadzenie to założył błogosławiony Edmund Bojanowski, który patronował minionemu roku. Siostry zauważyły, że zarówno nasz patron, ksiądz Teodor Kurpisz, jak i błogosławiony Edmund Bojanowski byli bardzo do siebie podobni, ich życiu przyświecały takie same wartości i obaj swoje życie poświęcili służbie innym. Zaprezentowały też krótki film, który przybliżył postać Bojanowskiego. Na koniec spotkania nauczyły wszystkich zgromadzonych pieśni, będącej swego rodzaju życiowym credo Bojanowskiego. Jej refren stanowiło zdanie pochodzące z korespondencji błogosławionego: „Każda dobra dusza jest jako ta świeca, która sama się spala, a innym przyświeca”, traktujące  o potrzebie wrażliwości na los słabszych. Po pożegnaniu sióstr udaliśmy się na przerwę śniadaniową, podczas której mamy z Rady Rodziców rozdały słodkie niespodzianki. Ostatnią częścią obchodów imienin szkoły był koncert, w którym, wzorem ubiegłych lat, wystąpili uczniowie i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej im. Romana Maciejewskiego z Leszna. Mieliśmy okazję usłyszeć utwory z klasycznego repertuaru, wykonywane przez zespoły kameralne.

            Tegoroczny Dzień Patrona był wyjątkowy. Uświadomił nam, jak ważną cechą jest wrażliwość na drugiego człowieka i bycie empatycznym. Konfrontacja dwóch postaci: księdza Teodora Kurpisza i błogosławionego Edmunda Bojanowskiego dowodzi, że warto być dobrym, serdecznym człowiekiem, otwartym na innych; w ostatecznym rozrachunku to takie postawy są najcenniejsze, a refren pieśni, którą poznaliśmy, niech stanie się i naszym przesłaniem.

© 2017 SP Bukówiec Górny. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Odwiedza nas 621 gości oraz 0 użytkowników.