Aktualności

Mowimy gwarą po raz dwunasty

Image Na ławeczce trzy sasiadki (A, B, C)  plotkują ile wlezie… Jedna „chuźdo” dziecko w wózku, bo  „Któ mo dzicióntko, tyn moświóntko… Inna przegląda gazetę…

A: Tej tu stłoji, że w Bukówcu sóm klekoty
C:Tło chyba ło wos…
B: Idź klapo. O, a tu o tobie: W Bukówcu straszy
A  Się nie umowiejcie. Tu piszóm, że o Bukówcu napisali nastympnóm ksióżke…
C: Co łóni by w tych gazetach pisali żeby nie Bukłówiec
B: Nu bo tyż w Bukłówcu to my wszysko mómy… Na tyn przykłod jes Biskup
C: I Car
A: I Kantór
C: I Rotusz
A: I Wesołe Miasteczko
C: I Szogun
A: I Kozoki! I Betlejem!
B: Tej, a może  jo tyż napisze ksióżke ło Bukówcu…
C: Tej,  napisz ksióżke  „Bukówiec Górny – 50 lat łobserwacji”. To bydzie piyszo książka sensacyjno o Bukówcu!
A: Jyno czy ci  cynzura  przepuści…
B: Piyszy rozdział już  bym prawie miaa… Zatytułuje go… Coraz barzy śmierdzi…
C: Kwiotki różane, ale tytuł! Ale…co ci w Bukówcu śmierdzi?
B: Nie tytuł jyno mój Pawołek się  zrumboł
C, A: Aaaaa
B: …a piyszy rozdział  bydzie mioł tytól naukowy „Rola łoweczki w życiu wsi”
A: Oł ja, ławeczki muszóm być, tero każdy aby  krzesołek. zez plastyjku za izbe wstawi  i jak babok tam siedzi w krzokach
C: A ławeczka jes ławeczka… Trzebno naszymu nowymu szołtysewi sipnónć, To jes łoblotany chłop, łón to załatwi!  …


Takie i inne dyskusje toczyły się na deskach bukówieckiej sceny podczas XII Konkursu „Mówimy Gwarą”. Był też Kopciuszek, legenda o królu Popielu i brzechwowa „Żaba” – oczywiście wszystko w wersji gwarowej.  Dla tych, którzy niezbyt radzą sobie z gwarą trudniejsze słowa wyjaśniano na bieżąco na ekranie rzutnika. Jednym słowem było wesoło! Gwarowe popisy dzieci i młodzieży z Długich Starych, Czapur, Krobii i Bukówca Górnego przeplatane były piosenkami Kapeli „Wiarusy” ze Śmigla, a całość poprowadził Jacek  Hałasik z Radia „Merkury”. Dopisała też publiczność, która zapełniła bukówiecką salę. Widzowie zjechali z całej okolicy, również z Leszna, Wschowy, Śmigla, Kościana. Wśród publiczności był też starosta leszczyński Krzysztof Benedykt Piwoński, sekretarz gminy Włoszakowice Monika Klemenska, prof. Jerzy Sierociuk, szef Zakładu Dialektologii Polskiej UAM w Poznaniu wraz ze swoja ekipą doktorantów i magistrantów, sołtys Bukówca Tadeusz Maleszy. Licznie dopisały też media: reporterzy i fotoreporterzy z Panoramy Leszczyńskiej, Gazety ABC, Radia „Merkury”, a także wieloletni propagator konkursu Jerzy Rozynek z Radia Elka. Jak to zwykle na bukówieckich imprezach bywa - zabrakło tylko „Naszego Jutra”…  

Jak przystało na imprezę konkursową było też jury, a w nim: Irena Przezbór, Maria Rozwalka, Maria Kubiak i Juliusz Kubel (autor tekstów „Starego Marycha”). Podczas gdy jury obradowało widzowie mogli zjeść i wypić coś dobrego  w kawiarence prowadzonej przez Samorząd Szkolny. ImagePotem publiczność zabawiał świetnymi skeczami Szkolny Kabaret Wuefistów (Łukasz Makała, Daniel Zapłata, Jakub Dworacki i Krystian Kałek), zaś wokaliści z zespołu p. Ani Grochowczak umilali czas znanymi przebojami w całkiem nowych aranżacjach. Odbył się tez konkurs dla publiczności, która tłumaczyła gwarowe słówka – oczywiście był to konkurs z nagrodami.

Wreszcie po długich (za długich…) obradach jury ogłosiło werdykt

I miejsce
Agnieszka Zapłata z Bukówca Górnego plus za zajęcie II miejsca w kategorii debiuty
Aleksanra Bartkowiak z Bukówca Górnego plus za zajęcie II miejsca w kategorii debiuty
Marta Rolla z Bukówca Górnego,
Grupa z tekstem „Ławeczka”

II miejsce
Anna Szulc z Krobii, Lidka Mendyka z Krobii plus za zajęcie I miejsca w kategorii debiut z tekstem „Te dochtory”

III miejsce
Daria Gnacińska z Bukówca Górnego, Dagmara Poniża z Bukówca Górnego z tekstem „Kómórka”

Wyróżnienie za efektowną parodię bajki „Kopciuszek” i trudną w realizacji inscenizację dla zespołu z Długich Starych plus za zajęcie III miejsca w kategorii debiuty: Bartosz Głowiak, Weronika Bestra, Zuzanna Kucharska, Aleksandra Śliwa, Klaudia Musielak.

Wyróżnienie za interpretację utworu wierszowanego plus Puchar Przechodni Wielkopolskiej Agencji Reklamowej Anna Zając z Bukówca Górnego (debiutantka)

Wyróżnienie za interpretację utworu wierszowanego plus Puchar Radia Merkury Hanna Sobczak (debiutantka)

Wyróżnienie - Klaudia Malepsza

Za udział Roksana Piotrowska, Marta Budkowska, Weronika Kaczmarek,  Katarzyna Kaczmarek, Sandra Babuszkiewicz, Katarzyna Sobecka, Milena Malepszak, Joanna Kaźmierczak, Kinga Michalska, Sara Łuczak, Klaudia Majer, Alicja Maciejewska, Jacek Marcinek, Eryk Daszkiewicz, Dominika Sosnowska, Beata Bartkowiak, Magdalena Lipowa, Szymon Stachowski.

W protokole Jury zmieściło też zapis: „Wszyscy uczestnicy otrzymali ciekawe i cenne nagrody i dyplomy, ufundowane przez sponsorów. Jury podkreśliło wyrównany poziom uczestników oraz dużą liczbę debiutantów. Na podkreślenie zasługuje też fakt doskonałej organizacji imprezy, ciekawa oprawa oraz coraz liczniejsza publiczność, szerokie zainteresowanie mediów i środowisk naukowych.”

Organizatorem imprezy był jak co roku Zespół Szkół im. ks. Teodora Kurpisza w Bukówcu Górnym, a głównym sponsorem STAROSTWO POWIATOWE W LESZNIE . Od lat imprezę sponsoruje także:

BANK SPÓŁDZIELCZY WE WŁOSZAKOWICACH
KABARET DZIURA BUKÓWIEC G.
GMINNY OŚRODEK KULTURY WE WŁOSZAKOWICACH
RADIO ELKA LESZNO
PANORAMA LESZCZYŃSKA
GAZETA ABC LESZNO
RADIO MERKURY POZNAŃ
PROF.DR HAB. JERZY SIEOCIUK
RED. JERZY ROZYNEK
WIELKOPOLSKA AGENCJA REKLAMOWA W RYDZYNIE
RADA RODZICÓW ZS BUKÓWIEC

W tym roku do sponsoringu przyłączyły się firmy:
AL. WILKOWICE
ENERGOBUD LESZNO
oraz KLUB SPORTOWY UNIA LESZNO

Wszystkim sponsorom, wszystkim uczestnikom, wspaniałej publiczności, mediom i wszystkim tym, którzy pomogli w organizacji XII Konkursu Gwarowego w imieniu organizatorów serdecznie dziękuję! Zofia Dragan
© 2017 SP Bukówiec Górny. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Odwiedza nas 590 gości oraz 0 użytkowników.