Aktualności

Previous Next

Nowości, nowości….

Święty Mikołaj przyszedł do szkolnej biblioteki nieco wcześniej, bo 5 grudnia i zostawił bardzo wyczekiwane prezenty – nowe książki, o które czytelnicy prosili, dopytywali się podczas wizyt w bibliotece i składali zamówienia podczas Tygodnia Szkolnej Biblioteki.

Mili uczniowie! Serdecznie zapraszamy do odwiedzin naszej biblioteki i zachęcamy do wypożyczenia Waszych książkowych życzeń!

Oto, co na Was czeka:

- Philip Pullman, „Zorza polarna”

Co byś zrobił, gdyby twój bezpieczny świat rozsypał się w jednej chwili? Gdyby wszystko, co widzisz, okazało się tylko iluzją, a prawda tkwiła w głębi, mocno ukryta? Jak byś się zachował, gdybyś nagle znalazł się w rzeczywistości, która przypomina fantastyczną, mroczną baśń? A przy tym miał do wykonania trudną misję i tylko 12 lat? Taka właśnie sytuacja przydarza się bohaterce tej książki. Dwunastoletnia Lyra Belacqua jest całkiem zwyczajną dziewczynką. Mieszka w oksfordzkim Kolegium Jordana, gdzie wiedzie pogodne, beztroskie życie. Jest co prawda sierotą, ale straciła rodziców, gdy była maleńka i niespecjalnie odczuwa ich brak. Jej przyszywaną rodzinę stanowi liczne grono naukowców i profesorów Oksfordu, bardzo dziewczynce życzliwych. Dzieciństwo upływa jej więc szczęśliwie. Całe dnie spędza na myszkowaniu po zakamarkach szacownych oksfordzkich gmachów razem z bandą miejscowych dzieci. Pewnego dnia wszystko się zmienia. Radykalnie. Jej przyjaciel Roger i kilkoro innych kolegów zostaje uprowadzonych, a Lyra dowiaduje się, że świat, w którym żyje, nie jest ani swojski, ani bezpieczny. Przeciwnie, pełno w nim złowieszczych tajemnic i mrocznych sekretów. Jedną z takich zagadek jest Pył, niezbadana cząstka elementarna, której sekret chcą poznać wielcy tego świata. A wykorzystują do tego celu niewinne dzieci, krzywdząc je i dręcząc. Lyra już wie, że będzie musiała szybko dorosnąć, błyskawicznie dojrzeć do tej sytuacji i wyruszyć w długą, niebezpieczną drogę, by ratować porwanych przyjaciół. A przy tym poznać prawdę o sobie i świecie, w którym żyje.

“Zorza polarna” jest to pierwsza część sławnej już trylogii fantasy dla młodzieży pt. “Mroczne Materie” autorstwa brytyjskiego pisarza Philipa Pullmana. Opublikowana po raz pierwszy w 1996 roku, z miejsca odniosła gigantyczny sukces, zgarniając wszystkie ważne literackie nagrody. W 2007 roku doczekała się nawet hollywoodzkiej ekranizacji (“Złoty kompas”). Pullman napisał powieść dla młodzieży, ale zbudował ją z elementów, których dotąd nie było w tego typu literaturze. Już sam tytuł - “Mroczne Materie” (ang. His Dark Materials) - wywiódł z “Raju utraconego” Miltona. Tworząc swój powieściowy świat, czerpał z najróżniejszych dziedzin - filozofii i filozofii religii, fizyki kwantowej i teologii. Stworzył cykl, który wymyka się łatwym klasyfikacjom - książki Pullmana są chętnie czytane zarówno przez młodzież, jak i dorosłych. I mają duże szanse, by wpisać się na listę powieściowej klasyki.

 

- Brandon Mull, „Baśniobór” -  tom I i  tom II

"Baśniobór" to cykl książek z gatunku fantasy autorstwa Brandona Mulla przeznaczonych dla młodszych Czytelników.

Serię rozpoczyna tom, w którym poznajemy Kendrę i Seth, rodzeństwo mające spędzić wakacje u dziadka. Nie są to ich wymarzone wakacje, gdyż dziadek to despota, wciąż czegoś zakazuje, co nie podoba się wnukom. Staruszek okazuje się być strażnikiem magicznej krainy Baśniobór, która jest schronieniem dla czarodziejskich stworzeń. Mieszkają tam trolle, czarownice, chochliki i wróżki. Dzieci łamią zakaz zbliżania się do lasu i uwalniają złe moce, z którymi teraz przyjdzie im walczyć. Bohaterom przyjdzie sprostać licznym trudnościom. Będą musieli pokonać Stowarzyszenie Gwiazdy Wieczornej, uwolnić się od klątwy, a także uratować cały świat. Autor stworzył niezwykły świat magii i fantazji przeplatający się ze światem rzeczywistym.

Brandon Mull w cyklu „Baśniobór” przyczynił się do stworzenia bestsellerowej serii, która niezmiennie fascynuje miłośników fantastyki.

- Jeff Kinney, „Dziennik cwaniaczka. Stara bieda”, „Dziennik cwaniaczka. Jak po lodzie”,  „Dziennik cwaniaczka. Droga przez mękę”, „Dziennik cwaniaczka. Przykra prawda”

„Dziennik cwaniaczka" to seria książek dla dzieci i młodzieży wydawanych od 2007 roku. Ich autorem jest Amerykanin Jeff Kinney. Książki opowiadają o życiu nastoletniego Grega, który opisuje swoje perypetie i zmagania ze szkolną rzeczywistością w prowadzonym przez siebie dzienniku. Zdarzenia inspirowane są osobistymi przeżyciami twórcy.

 

- Eric Hunter, „Wojownicy. Tom I Ucieczka w dzicz”

"Wojownicy tom 1. Ucieczka w dzicz" to seria fantastycznych powieści wydana w kilku częściach, każda z nich opowiada o losach kotów żyjących w czterech klanach. Pod pseudonimem autorki pracuje aż 6 kobiet: Kate Cary, Cherith Baldry, Tui Sutherland, Gillian Philip, Inbali Iserles i Victoria Holmes. Opracowały one wspólnie wiele cykli fantasy, są nimi "Wojownicy", "Seekers", "Survivors" oraz "Bravelands". Książki tych autorek, specjalizujących się w powieściach dla dzieci, szybko stały się bestsellerami.

Od wieków cztery klany wojowniczych kotów dzieliły las według praw ustanowionych przez przodków. Jednak jeden z nich odrzucił odwieczny porządek, stwarzając zagrożenie dla pozostałych. Bezwzględne koty z Klanu Cienia otaczają siedlisko walecznych, choć mniej licznych kotów z Klanu Pioruna. Błękitna Gwiazda, ich przywódczyni, i jej dumni wojownicy – Lwie Serce i Tygrysi Pazur – nie poddadzą się bez walki, zdecydowani bronić za wszelką cenę swoich pobratymców i młodych. Gdy sytuacja wydaje się beznadziejna, w lesie pojawia się zwyczajny, domowy kot, o którym mówiło proroctwo i który odmieni losy tych ziem.

 

- Andrzej Sapkowski, „Krew elfów”

„Krew elfów" to pierwsza z pięciu części sagi o Wiedźminie Geralcie. Król polskiej fantastyki, Andrzej Sapkowski, raczy czytelników wspaniałą i wciągającą literaturą na najwyższym poziomie. Pierwsza z książek opisująca przygody Wiedźmina jest, tak jak kolejne tomy, napisana z humorem, pełna trafnych spostrzeżeń oraz wciągających i dynamicznych dialogów. Jeśli jeszcze nie sięgnąłeś po tę książkę, nie czekaj i daj przenieść się do świata, w którym żyją elfy, czarodziejki i wiedźmini!

"Krew elfów" opowiada o losach Geralta - wiedźmina, który opiekuje się dzieckiem-niespodzianką. Tym dzieckiem jest dziewczynka o imieniu Ciri. W prezentowanym tomie poznajemy też czarodziejkę Triss, która również ma wpływ na wychowanie dziecka. Autor powoli wprowadza czytelnika w nowy świat, kreuje i daje poznać otaczającą bohaterów rzeczywistość. Fabuła książki rozgrywa się w świecie określanym przez samego autora jako quasi-średniowiecze. Mamy więc tu nie tylko zwykłych ludzi, ale też mutantów, krasnoludów i elfów.

"Krew elfów" to tylko jedna z części składających się na sagę "Wiedźmin". Po przeczytaniu pierwszego tomu na pewno niedosyt i ciekawość dalszych wydarzeń sprawi, że każdy czytelnik sięgnie po kolejne odsłony serii Sapkowskiego.

 

- Bruce W. Cameron, „O psie, który wrócił do domu”

Zabawna i wzruszająca opowieść o czworonogu, który odbył niezwykłą podróż aby wrócić do swojego najlepszego przyjaciela. Kiedy Lucas Ray przygarnia małą Bellę, od razu wie, że ten uroczy szczeniaczek odmieni jego życie na lepsze. Piesek również czuje, że trafił na swojego człowieka i chce być dla niego najlepszym zwierzakiem na świecie. Lucas nie może zatrzymać Belli w swoim mieszkaniu. Postanawia podjąć ryzyko i zabiera ją do szpitala, w którym pracuje. Piesek wnosi mnóstwo radości do życia pacjentów. Jednak Bella zostaje uznana za pitbulla, rasę, która w Denver jest zakazana. Zrozpaczony Lucas musi rozstać się z ukochaną Bellą, która zostaje wywieziona do innego domu poza granice stanu.Mimo wszystko piesek nie zamierza żyć z dala od swojego najlepszego przyjaciela i postanawia wziąć sprawy we własne łapy. Bella staje przed ważnym wyzwaniem. Musi odnaleźć drogę do swojego człowieka. Musi wrócić do domu. Czy jeszcze zobaczy Lucasa?

 

- John Flanagan, „Zwiadowcy. Księga 1. Ruiny Gorlany” „Zwiadowcy. Księga 2. Płonący most”,  „Zwiadowcy. Księga 3. Ziemia skuta lodem”, „Zwiadowcy. Księga 4. Bitwa o Skandię”, „Zwiadowcy. Księga 5. Czarnoksiężnik z Północy”, „Zwiadowcy. Księga 6. Oblężenie Macinolaw”

"Zwiadowcy" to bestsellerowa seria fantastycznych opowieści dla młodzieży autorstwa Johna Flanagana. Poszczególne tomy cyklu przez długie tygodnie utrzymywały się na listach bestsellerów New York Timesa.

John Flanagan pochodzi z Australii i jest specjalistą od pozycji fantastycznych. Flanagan osadził bohaterów swojej serii, adresowanej  głównie do młodzieży, w średniowiecznym świecie pełnym niebezpieczeństw.

 

- Justyna Bednarek, „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”

Wszyscy znamy tę sytuację: wyciągamy odzież z pralki i znowu brakuje nam jednej skarpetki od pary. Niejednokrotnie zastanawialiśmy się, czy przypadkiem nie istnieje jakiś potwór skarpetkowy lub równoległy świat, w którym znikają w tajemniczy sposób brakujące elementy garderoby. Justyna Bednarek w swojej uroczej książce, barwnie ilustrowanej przez Daniela de Latoura, postanowiła odpowiedzieć na pytanie, gdzie podziewają się zagubione skarpetki.

W domu Małej Be nieustannie giną skarpetki. Wezwany na interwencję hydraulik odkrywa dziurę, którą uciekinierki, znudzone życiem w koszu z brudnymi rzeczami lub pralce, postanawiają wyrwać się na wolność i odkryć swoje przeznaczenie. Każdej z nich przytrafi się coś innego: od czysto hollywoodzkiej kariery, po bycie mamą osieroconych myszek. W opowieściach o brakujących dziesięciu skarpetkach, Bednarek bawi się formami literackimi: to rzucając swoje bohaterki w intrygę czysto kryminalną, to w powieść obyczajową, zakończoną morałem lub szczęśliwym zakończeniem. Jej książka to prawdziwe odkrycie literatury dziecięcej ostatnich lat, została wyróżniona m.in. Nagrodą Literacką Warszawy oraz tytułem najlepszej książki w konkursie "Przecinek i Kropka", doceniającym literaturę dla dzieci i młodzieży.

- seria „Czytam sobie” – poziom 2 (dziesięć części) i 3 (czternaście części)

Seria „Czytam sobie” to zestaw książek, które pomagają młodemu człowiekowi w nauce czytania. Jest to zestaw trzypoziomowy.  Dzięki tej serii maluch nie tylko rozwija swoją wyobraźnię i poprawia myślenie, ale też buduje swoje poczucie wartości i pewność siebie. Poza tym od najmłodszych lat wyrabia sobie gust literacki i estetyczny. Dziecko posiadając tę serię ma pewność, że odniesie sukces w nauce czytania, zaś rodzic, że daje mu doskonały start w życie.

Seria została podzielona na trzy części:

    Poziom 1: składam słowa – ten zestaw zawiera książeczki, w których znajduje się maksymalnie 150 – 200 słów, rozmieszczonych w bardzo krótkich zdaniach. Książki z tej części uczą dziecko podziału słów na głoski.

    Poziom 2: składam zdania – w tej części mały czytelnik otrzymuje książki, które posiadają od 800 do 900 słów, jak również odrobinę dłuższe zadania. Poza tym zaczynają pojawiać się dialogi. Książki z tej części pozwalają na naukę sylabizowania.

    Poziom 3: połykam strony – jest to ostatnia część serii. Jest najbardziej wymagająca. Książki zawierają po 2500 – 2800 słów. Zostały w nich użyte jeszcze dłuższe zdania niż w drugiej serii. Dodatkowo w pozycjach zamieszczono również słownik trudniejszych wyrazów.

 

 (źródła: www.taniaksiazka.pl, www.swiatksiazki.pl, www.empik.com.pl

© 2017 SP Bukówiec Górny. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Odwiedza nas 927 gości oraz 0 użytkowników.