Aktualności

Promocja książki pana Kamila Kutnego

Promocja książki pana Kamila Kutnego

25 listopada 2019 r. uczniowie klas VII i VIII Szkoły Podstawowej im. ks. Teodora Kurpisza wzięli udział w spotkaniu z panem Kamilem Kutnym, który jeszcze do niedawna był nauczycielem historii i WOS-u w naszej szkole. Okazją do tego spotkania była kolejna publikacja pana Kamila – Straty osobowe i ofiary represji Gminy Włoszakowice 1939 -1945, której wydawcą był Gminny Ośrodek Kultury we Włoszakowicach. W prezentacji książki wzięli udział też dyrektor naszej szkoły, pan Daniel Piasecki, a także dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury – pan Paweł Borowiec.

Uczniowie dowiedzieli się, jak przebiegała praca nad tą publikacją – w jaki sposób zbierano i opracowywano dostępne materiały, co zaowocowało powstaniem swego rodzaju rejestru ofiar represji wśród mieszkańców gminy Włoszakowice ze strony niemieckiego okupanta.  Autor krótko scharakteryzował swoją książkę. Pan Kamil przedstawił też prezentację Ziemia włoszakowicka. Od niepodległości do okupacji, dzięki której siódmo- i ósmoklasiści poznali w skondensowanej formie dzieje naszej miejscowości i gminy w okresie wojennym.

Uczniowie w skupieniu wysłuchali słów pana Kutnego. Niech jest to dowód na to, że przekazane informacje o losach Polaków z naszej miejscowości i okolic, którzy w czasie II wojny światowej zostali zamordowani, wysiedleni, więzieni w obozach, byli robotnikami przymusowym, zwłaszcza u progu życia, stały się dla młodych odbiorców przestrogą, by historia w tak okrutny sposób się nie powtórzyła.

© 2017 SP Bukówiec Górny. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Odwiedza nas 908 gości oraz 0 użytkowników.