Aktualności

Oddali hołd Żołnierzom Wyklętym. Rita Skorupińska finalistką konkursu historycznego.

1 marca 2019 r. uczniowie naszej szkoły Dominik Martynów i Rita Skorupińska wzięli udział w konkursie historycznym dotyczącym podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej.

Dzień ten jest nieprzypadkowy, dokładnie 1 marca 1951 r. komuniści zamordowali w więzieniu mokotowskim w Warszawie członków IV zarządu organizacji Wolność i Niezawisłość. Od 2010 r. z inicjatywy ówczesnego prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego ustanowiono dzień 1 marca, jako święto państwowe pod nazwą Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Uroczysty konkurs i akademia odbyły się w Zespole Szkół Zawodowych w Górze, m. in. z inicjatywy Klubu Gazety Polskiej w Górze i Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Honorowy patronat objęli wiceminister środowiska Mariusz Orion Jędrysek i przewodniczący sejmiku dolnośląskiego Andrzej Jaroch.

Tegoroczny konkurs miał wyjątkową formę, dzięki życzliwości organizatorów jego formuła została rozszerzona o uczniów naszej szkoły, którzy rywalizowali z uczniami powiatu górowskiego, co nadało mu charakter międzypowiatowego a nawet międzywojewódzkiego. Łącznie w finale wystartowało 24 uczniów.

Impreza rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu flagowego przez Strzelców RP Góra Śląska oraz pocztu sztandarowego Zespołu Szkół w asyście grupy historycznej „Patriotyczna Góra”. Konkurs składał się z trzech etapów i rozegrał się w obecności zgromadzonych w auli. Pytania pojawiały się na ekranie, uczestnicy odpowiadali przy pomocy pilotów. Wyniki były od razu widoczne. Między drugim i trzecim finałowym etapem zaprezentowali się żołnierze z 125. Batalionu Lekkiej Piechoty Obrony Terytorialnej w Lesznie.

Wyniki nie były zaskoczeniem. Pierwsze dwa miejsca zdobyły ubiegłoroczne finalistki z Wąsosza i Irządzy. Natomiast trzecie miejsce przypadło debiutantce Ricie Skorupińskiej. Należy podkreślić, że w dogrywce Rita wykazała się szeroką wiedzą z zakresu historii Polski po 1945 r. i historii powiatu górowskiego. Dominik Martynów był 8. Opiekę i do konkursu przygotował ich nauczyciel historii i wos Kamil Kutny. Każdy z uczestników bez względu na zajęte miejsce otrzymał nagrodę o większej lub mniejszej wartości. Wśród uczniów rozlosowano nagrodę pocieszenia w postaci bonu.

Po ogłoszeniu wyników organizatorzy poinformowali finalistów, że dodatkową nagrodą oprócz książek, materiałów edukacyjnych i wielu innych gadżetów jest wyjazd do Warszawy ufundowany przez posła Mariusza Oriona Jędryska podczas którego uczniowie odwiedzą i będą mogli wcielić się w wiceministra środowiska. Zobaczą także Muzeum Żołnierzy Wyklętych, Sejm i wiele innych ciekawych miejsc. Rita do Warszawy pojedzie 19 marca 2019 r.

Gratulujemy!

Komentowanie tego artykułu jest już niedostępne.

© 2017 SP Bukówiec Górny. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Odwiedza nas 479 gości oraz 0 użytkowników.